Kostiksiz Sabun Olur Mu?

Son yılların tartışılan konularından biri olan kostiksiz sabun tartışmaları sürmektedir. Yağlar içerilerinde bulunan asitlerinin yüksek bir bazik olan kostikle birleşmesi ile yeni formu olan sabunun oluşmasından başka bir şey değildir aslında konu.

M.Ö. 2800 yılında Babillerin yağları, kül ile karıştırarak ürettiği sabun, günümüze kadar gelmiş 5000 yıllık eşsiz bir tarihe sahip üründür. Kostiksiz sabun dedikoduları peki nereden yayılmaktadır? Aslında yanlış bir pazarlama sözünden başka bir şey değildir.

Kostik (Sodyum Hidroksit) Nedir?

Kostik, sabun oluşum reaksiyonunun baz kısmını oluşturan bazik kimyasal bir maddedir. Bileşenlerine göre adlandırılmaktadır, Sodyum Hidroksit (Sud Kostik-NaOH),  Potasyum Hidroksit (Potas Kostik – KOH- Odun Külü) gibi.

Kostik kullanmadan kül suyu ile sabun yaptığını iddaa edenler tamamen yanlış söylem içerisinde bulunmaktadır. Çükü kül suyu da bir tür kostiktir. Yani potasyum hidroksittir.

Asit olan yağların sabunlaştırılması için her şekilde bir baz ile reaksiyona girmesi gerekmektedir. Bu sağlanmadıkça sabunlaşma hiçbir şekilde elde edilemez.

Dediğimiz gibi odun külü ile suyu birleştirip kül suyu ile sabun ürettiğini söyleyenler de aslında potasyum hidroksit yani kostik ile sabun yapmaktadır. Düşünülecek olursa, dünyada bunca sabun kullanıcısı ve üretimi varken, ne kadar odun külü gerekeceği düşünülürse dünya üzerinde ormanların yok edilmesi anlamına gelmektedir. Sodyum Hidroksit de potasyum hidroksit ile aynı pH değerlerine sahiptir.

Günümüzde Potasyum Hidroksit sıcak işlemle elde edilen katı sabunlar ve sıvı sabun üretiminde kullanılmaktadır. Sıcak işlem görmüş katı sabunlar yağların içerisindeki zengin mineral yapısını kaybedeceğini de unutmamamız gerekmektedir.

Külsuyu ile yapılan sabunlarda da bir diğer durum da kostik dengesinin ayarlanması durumudur. Fazla kaçtığı zaman artan kostik suyu ayrıştırılmaktadır. Az geldiğinde ise dengeyi sağlamak ve hızlı katılaşmasının sağlanması için tuz konulmaktadır. Koyulan tuz ile sertleşen sabunda kullanım sonrasında çatlamalar görülmektedir.

Ayrıca yanmış odun külünün gerçekten sadece odun külü içerdiği konusunda da emin olmak zordur. Odun külü içerisinde yanmış karton, kağıt, plastik atıkları, K2O, CaO, P2O5, kükürt, sodyum sülfat ve ağır metal içerme tehlikesi bulunmaktadır ve bunların cildinize temas etmesi ile vücudunuzun bu maddeleri emilim yapması sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceği düşünülemez.

Selvans Doğal Sabunları

Sağlıklı olan, analizi yapılmış, değerleri ayarlanmış kostikle üretilmiş sabun tercih edilmelidir. Selvans olarak ürettiğimiz sabunlarda yağlara gerekli ölçülerde kostik kullanarak yapmaktayız. Yağların asit değerlerinin ölçülerek buna göre sabuna belli bir gram kostik katılarak ve 30-40 gün kadar dinlendirerek üretim yapmaktayız. Ürettiğimiz sabunlarda sabun, gliserin ve sabunlaşmamış yağ (super-fat) kalmaktadır. Tüm yağların sabunlaşmamasını ayarlamaktayız. Tüm sabunlarda sabunlaşmamış yağ oranı minumum %7 olmaktadır. Böylece sabunlaşmamış yağ cildinizi beslemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Sipariş